Posted on Leave a comment

VIKINGS – SEASON 1

.

Vikings - Season 1

Serial przygodowy koncentrujący się na znanym z nordyckich legend wojowniku Ragnarze Lothbroku, który prawdopodobnie w 793 r. odkrył drogę do Anglii. Losy odważnych wikingów twórcy serialu przekuli w angażującą, pełną krwi, emocji i polityki historię, w której nie brakuje również wątków miłosnych.

W odcinku pierwszym:

Wojownik i rolnik Ragnar Lothbrok marzy, by skierować kolejną wyprawę wikingów na nieodkryty Zachód. Najpierw musi jednak przekonać do tego pomysłu jarla – czyli wodza społeczności.

W odcinku drugim:

Ragnar rekrutuje załogę spośród znajomych wikińskich wojowników, by wyruszyć w niebezpieczną podróż na nieodkryty Zachód. Jarl Haraldson nie potrafi zaufać nikomu ze swojego otoczenia.

W odcinku trzecim:

Mnisi klasztoru w Lindesfarne boją się burzy. Nie wiedzą jednak, że prawdziwe niebezpieczeństwo dopiero zmierza w ich kierunku. Wkrótce Ragnar i jego załoga dobijają do brzegu Anglii.

W odcinku czwartym:

Ragnar, wojownik i rolnik, marzy o znalezieniu bogactwa i dalekich wyprawach na zachód. Nad swoimi planami, zmieniającymi porządek świata, pracuje w tajemnicy, gdyż najpierw musi przekonać do nich lokalnego przywódcę – Earla Haraldsona, który niechętnie dzieli się władzą i sławą.

Earl obawia się, że podróż Ragnara, jeśli zakończy się sukcesem, przyniesie mu zaszczyty, szacunek i władzę.

Earl Haraldson pozwolił Ragnarowi i jego załodze na kolejną wyprawę. Tym razem wysłał z nimi swojego szpiega. Wikingowie ponownie wracają do Anglii, by zdobyć pozostałe skarby, jakie może im zaoferować nowy świat.

Po rozlewie krwi na plaży, Wikingowie wybierają Sabbath do inwazji na miasto Hexam. Pośród terroru i zasianej paniki, Ragnar i Lagertha odkrywają, że każde działanie ma swoje konsekwencję, a Earl ciągle ich obserwuje.

W odcinku piątym:

W Wielkiej Sali Kattegat, jasnowidz przepowiadając przyszłość Earlowi Haraldsonowi mówi, że Ragnar Lothbrok wyczekuje jego śmierci. Pytanie brzmi, komu bardziej sprzyjają bogowie?

Haraldson jako człowiek przezorny i gotów walczyć o swoje aż do śmierci, nie zamierza czekać z założonymi rękami. Earl podpala dom i gospodarstwo Ragnara wraz z nim. Ragnar zostaje ranny, ale żyje i ukrywa się w bezpiecznej odległości. Teraz musi znaleźć drogę, która zwróci mu jego wolność.

W odcinku szóstym:

Ragnar, choć słaby i obolały, musi stawić czoło Earlowi. Tym bardziej, gdy na jaw wychodzi, że Rollo jest torturowany na zlecenie Haraldsona. Dwaj mężczyźni spotykają się twarzą w twarz i tylko jeden przeżyje.

W odcinku siódmym:

Trzy statki Wikingów udają się w górę rzeki do samego serca władzy wschodniej Anglii: królewskiej willi króla Aelle. Ragnar Lothbrok przybył odebrać okup w zamian za pokój. Jednak król Aelle ma inne plany związane z tymi północnymi poganami.

W odcinku ósmym:

Tradycyjna dziękczynna pielgrzymka do Uppsalla, wywołuje lawinę emocji u Ragnar, Lagerthy i Athelstana. Ragnar, godzi się ze śmiercią nienarodzonego syna, ale oddala się od swojej żony. Lagertha, nadal przeżywa swoje poronienie i pragnie wiedzieć, czy w przyszłości będzie mieć jeszcze syna.

Natomiast Athelstan odkrywa, że jego wiara chrześcijańska jest wciąż bardzo silna. Wszyscy Wikingowie spotykają się u celu podróży, by dziękować i wychwalać swoich bogów.

W odcinku dziewiątym:

Na rozkaz króla Horika, Ragnar zbiera mały oddział i udaje się do Götaland , by rozwiązać spór o ziemię z tutejszym władcą, Jarl Borgiem.

Popularność Ragnara go wyprzedza. Jarl jest nim zaintrygowany, jednak pozostaje dla niego zagadką, czy wojownik jest jego nowym sojusznikiem, czy marionetką w rękach króla. Tymczasem w Kattegat, panuje zaraza i zbiera żniwo w pobliskich wsiach.

Ludzie proszą Lagerthe o pomoc i uspokojenie bogów.

Read more →

VIKINGS – WELCOME

Posted by VikingDragons on Aug 01, 2018

Vikings - Welcome

     

Wikingowie (ang. Vikings) – kanadyjskoirlandzki serial telewizyjny stworzony przez Michaela Hirsta dla kanału telewizyjnego History w Kanadzie, który miał swoją premierę 3 marca 2013 roku. Polska premiera pierwszego sezonu odbyła się 21 października 2013 roku na kanale History oraz 1 czerwca 2014 roku na kanale TV Puls.

Polska premiera drugiego sezonu odbyła się na kanale History 22 kwietnia 2014 roku, a od 4 listopada 2014 roku emitowana była w TV Puls.

Trzeci sezon miał premierę 19 lutego 2015 roku, a Polska premiera trzeciego sezonu odbyła się 30 sierpnia 2015 roku, również na kanale History.

Sezon czwarty rozpoczął się 18 lutego 2016 w Ameryce, dzień później premierę miał w Polsce. Sezon piąty rozpoczął się 29 lutego 2017 w Ameryce, dzień później premierę miał w Polsce.

AKCJA SERIALU

Akcja serialu rozgrywa się w Skandynawii u schyłku VIII w. Wiking Ragnar Lodbrok jest sfrustrowany polityką lokalnego jarla Haraldsona, który co roku wysyła wojowników na łupieżcze wyprawy na wschód, który – jak ocenia Lodbrok – jest uboższy, niż ziemie na zachodzie.

Prosi szkutnika Flokiego o zbudowanie łodzi, dzięki której udaje im się dopłynąć do Anglii.

Ujawniające się zdolności przywódcze i organizacyjne oraz powodzenie pierwszej wyprawy na obce ziemie budzą w panującym jarlu zazdrość, a jednocześnie obawy o własną pozycję i autorytet.

Chęć pozbycia się rywala prowadzi go jednak do zguby i ginie w pojedynku z Ragnarem. Ten zaś zajmuje jego miejsce i zostaje jarlem.

Jako nieustraszony wojownik jest ucieleśnieniem nordyckiej tradycji i oddania się bogom. Legenda mówi, że jest on bezpośrednim potomkiem Odyna, boga wojny i wojowników.

AKTORZY Z CZOŁÓWKI SERIALU

Ragnar Lodbrok – wiking, rolnik i wojownik, jarl

Lagertha Lothbrok – tarczowniczka, była żona Ragnara, jarla

Rollo – wiking, wojownik, brat Ragnara, frankijski władca

Siggy Haraldson – żona Jarla Haraldsona

Floki – szkutnik, przyjaciel Ragnara

Athelstan – anglosaski mnich

księżniczka Aslaug – córka pogromcy smoków Sigurda i wojowniczki Brunhildy, druga żona Ragnara

Björn Żelaznoboki – syn Ragnara

Król Egbert – król Wesseksu

Król Horik – król wikingów

Kalf – jarl

jarl Haraldson – jarl


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *